Feszült a várakozás a szerdai Debrecen-Bazel mérkőzés előtt. De mi már felkészültünk: a találkozó alapján elkészítjük a két csapat (Elosztott Szurkolói Avatár Adatbázisbeli) avatárját, így a Bazel-Debrecen előtt már képesek leszünk szimulációkat futtatni. Aki figyeli a FerSML platform fejlődését, az tudja: ezzel egyelőre annyi célunk lehet, hogy a szerzett tapasztalatainkat visszacsatoljuk magának a szimulációs modellnek a fejlesztésébe (tehát nyilván nem tartunk ott, hogy mondjuk ha a szimuláció kihozza a Loki fölényes győzelmét, akkor a Bazel már ki sem áll, hiszen a polip megmondta… )
De amíg várakozunk, néhány kérdés az aktuális események kapcsán. Az alcímek: hol végződik a foci közélet és hol kezdődik a banktitok, gyakorlatok négy éves kor alatt.
Még a Debrecen vs. Bazel avatárok építése kapcsán megjegyezhetjük, hogy az UEFA is közzétesz statisztikai jellegű adatokat.
Fontos-e a foci?
Már a Fantasztikus programozás című könyvünk írásakor is foglalkoztatott a kérdés
„A mai magyar labdarúgás vélt vagy valós problémáit vizsgálva már megszületőben van a megoldás: az utánpótlásra, a gyerekek magas színvonalú játékképzésére van szükség!”
Gyakorlatok négy éves kor alatt
De vajon megvan-e az 5-6 éves kor előtt a játék a labdával? Mert aztán e kor táján már beindulnak a focisulik. Képzetlen, de lelkes személyes tapasztalatom igen szegényes: 3 éves korban a „labdavezetési verseny” már stabilan játszható családi körben.
(A felvétel eleje a „szabad cselezős játék” ritkábban alakul ki ebben a korban, a felvétel vége, a labdavezetés már sokkal stabilabban.)
Nem tudom pontos életkorhoz kapcsolni a következő Schlosser Imre idézetet, de fontosnak érzem egyrészt mint személyes gyermekkori élményt az ilyen falról, másrészt nem lenne talán túl nagy költség ilyenek építése (a bitumenes pályák széttördelt-bozót kerítése még csak nem is emlékeztet erre az élményre)
„A kapu háta mögött egy háromemeletes bérház tűzfala emelkedett. Mi nagy buzgalommal rugdostunk kapura, s a labda, ha a kapu mellett vagy fölött süvített el, nagy csattanással pattant vissza a ház faláról és mi kapásból, igazítás nélkül lőttük újra a labdát. Tudom biztosan, hogy nagy labdabiztonságomat ebben az időben szereztem és…”
(Mezey György: Élvonalbeli labdarúgók felkészítése, 1988, 97. o.)
Fellapoztam még pár fiatalokkal, gyakorlatokkal foglalkozó könyvet a polcról (például: D elméleti és gyakorlati ismeretek, 600 labdarúgó edzésjáték), de a kisgyermekkori családi nevelés/játék egy piaci űrnek tűnik. A három éves kor alatti egyetlen tapasztalatom, mert gyakorlatról itt még nem beszélhetünk: puha füves pálya felkeresése, hogy az ilyen „most huzalozódnak a kisagyba a mozdulatok” balesetek (0:08-nál) ne kellemetlen élmények legyenek:
Ha már a kőfalról felidéződtek a gyerekkori élmények: igaz már csak annyira emlékszem például a 1985-ös Videoton UEFA kupa küzdelmeiből, hogy kaptam egy „munkás kesztyű” méretrű kvázi kapus kesztyűt és Disztl Péter szerettem volna lenni a Bányagépgyár salakpályáján. Ezt az élményt érzem fontosnak: vajon hogyan lehetne mérlegelni, hogy mit jelent majd 20 év múlva az uruguayi társadalomnak, hogy tömegesen Diego Forlánt választják példaképüknek, s ez a választás tölti meg tartalommal a nyár délutánjait…
Ezzel a gondolattal zárjuk az aktuális világbajnokságot, magát a posztot pedig az elmúlt hét eseményével, az új szövetségi kapitány választásával. A változásokat nyilván az alábbi idézet szellemében kell értelmezni:
"Még jőni kell, még jőni fog
Egy jobb kor, ..."
Vörösmarty Mihály: Szózat
Hol végződik a foci közélet és hol kezdődik a („bank”)titok?
Az alcím megválasztásával csupán a frissen megválasztott MLSZ elnök „Roppant kellemetlenül érintett a kiszivárogtatás, meghökkentem, hogy itt nincs titok, mint a bankvilágban” mondatára utaltam. Hogy mit hoz a jövő, az még Yodás ködbe burkolózik, a magam részéről jobban hinnék a nyíltságban, mint a titkosságban, de itt biztos PGP-sen kell érteni.
Az nekem hiányérzet, hogy az ország utóbbi években legeredményesebb klub edzője fel sem merült lehetőségként.