- Robot nem rúghat gólt emberi kapuba!
- A robotnak engedelmeskednie kell az emberi játékos „HAGYD!” parancsának, ha az nem ütközik az első törvénybe!
- A robotnak védenie kell a saját kapuját, ha az nem ütközik az első vagy a második törvénybe!
Kétlem, hogy 2050-re kénytelenek lennénk ilyen törvényeket programozni a robotokba, ha győzni akarnánk a hibrid világbajnokságon (Stuart Russel, Peter Norvig: Mesterséges intelligencia, Panem 2005, 1064. o.) de ki merne jósolni?
Első lépések
A https://sourceforge.net/projects/sserver/ lapról az rcssserver és az rcssmonitor telepítése (itt olvashatsz a szerverről, azaz a szimulációs környezetről részletesebben: http://dev.inf.unideb.hu:8080/c/document_library/get_file?p_l_id=10904&folderId=72287&name=DLFE-2502.pdf a 29. fóliától)
Ágensek fejlesztése a FerSML platform szempontjából irrelevánsnak tűnik most, viszont a szerveroldal esetleges továbbfejlesztése nem. Ez indokolja, hogy érdemes megismerkednünk a RobotFoci 2D szimulációs platformmal.
A világbajnok japán csapat forrásai GNU licenccel hozzáférhetőek, s az Agent2D csomagon alapulnak. Az említett csapatot bemutató doksiban (http://julia.ist.tugraz.at/robocup2010/tdps/2D_TDP_HELIOS.pdf) ajánlják, hogy saját csapatunkhoz is érdemes ebből kiindulni. Tegyük ezt!
(Itt egy YouTube videó az ugyancsak nyílt, kínai csapattal vívott döntőről: https://www.youtube.com/watch?v=BVWkndHk3AE)
Agent2D, C++
Letöltés: japánul olvasók komoly előnyben, http://en.sourceforge.jp/projects/rctools/releases/
Az agent2d sikeres telepítéshez fent kell legyen a Boost template metaprogram könyvtár (olyan, mint a Loki könyvtár), ezt kényelmesen felteheted akár a Synaptic-al is. Illetve szükség van a librcsc-re, amit ugyanerről a lapról forrásban ránthatsz le. Autoconf-os, így a szokások módon tedd fel:./configure --prefix=/home/norbi/locallibrcsc/
make
make install
Az Az agent2d installkor pedig hivatkozz erre ./configure --with-librcsc=/home/norbi/locallibrcsc/
make
az src/start.sh szkripttel tudod indítani a mérkőzést
Atan, Java
Természetesen Javában is kísérletezhetsz, például az Atan http://atan1.sourceforge.net/ segítségével. (A http://dev.inf.unideb.hu:8080/c/document_library/get_file?p_l_id=10904&folderId=72287&name=DLFE-2502.pdf előadásban említett néhány egyszerűbb Java csomag után döntöttünk e mellett.)